Gromadzenie deszczówki – zalety
Gromadzenie wody deszczowej praktykowane było już od czasów starożytnych. Zbieranie deszczówki niesie za sobą wiele zalet. To nie tylko oszczędność finansowa, ale również troska o ochronę środowiska naturalnego. Nie jest to zajęcie czasochłonne ani zbyt skomplikowane. Wystarczą nam tylko odpowiednie narzędzia w postaci zbiorników.
Jakie inne korzyści może nam przynieść gromadzenie deszczówki? Jaki zbiornik na wody opadowe wybrać? Sprawdź koniecznie!
Zbieranie wody deszczowej – zalety
Gromadzenie deszczówki ma wiele plusów. Jednym z najważniejszych jest możliwość prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej na swojej działce. Zbieranie deszczówki pomaga nam kontrolować występowanie ryzyka erozji wokół rynien spustowych i w pewnym stopniu pozwala zmniejszyć zagrożenie powodziowe, wpływając na lokalną infrastrukturę.
Zamiast odprowadzać deszczówkę do kanalizacji deszczowej, można ją z powodzeniem wykorzystać. Deszczówka to darmowe źródło wody, które bez wątpienia wpłynie pozytywnie na nasze rachunki. Co więcej, zbierać deszczówkę powinniśmy też ze względu na coraz częściej występujące okresy suszy i problem niedoboru wody. To gwarancja pewnego rodzaju samowystarczalności i zabezpieczenie.
Jak możemy wykorzystać wodę deszczową? Sposobów zagospodarowania wody deszczowej jest naprawdę sporo! Deszczówka może posłużyć do podlewania roślin (jest znacznie lepsza niż woda z chlorem), mycia narzędzi ogrodowych, mycia samochodu czy powierzchni budynków, tarasów, a także mebli ogrodowych czy okien. W gospodarstwie domowym można wykorzystać ją również do spłukiwania toalet, prania, do chłodzenia maszyn czy ogrzewania podłogowego. Gromadzenie wody opadowej jest bardzo proste, jednak czasami wymaga wykonania odpowiedniej instalacji. Jeżeli nasz dach nie jest pokryty eternitem, zbiór deszczówki może okazać się świetnym pomysłem.
Zbiorniki na wodę deszczową – jakie wybrać?
Wodę opadową gromadzić możemy w różnego rodzaju zbiornikach. W zależności od naszych potrzeb mogą być to zbiorniki naziemne, podziemne, a także oczka wodne oraz studnie chłonne. Zanim wybierzemy zbiornik do gromadzenia deszczówki, musimy zastanowić się nad jego wielkością. Pod uwagę warto wziąć też rozmiar naszej działki oraz powierzchnię dachu i to, jak dużo wód opadowych jesteśmy w stanie wykorzystać. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam dopasować wielkość zbiornika do naszych indywidualnych potrzeb.
Zbiorniki naziemne
Mogą być one wykonane z tworzyw sztucznych oraz innych materiałów, które nie wpływają negatywnie na jakość wody. Zbiornik na deszczówkę ustawiony powinien być blisko rynny, obok rury spustowej. Zaopatrzmy się również w element przekierowujący wodę opadową do zbiornika, taki jak wyłapywacz deszczówki z zamykaną klapką odpływową (który wystarczy zamontować na rurze spustowej).
Zbiorniki ustawiajmy na równym, utwardzonym terenie, po zacienionej stronie budynku. Dzięki temu uchronimy wodę przed rozwojem bakterii, grzybów i glonów. Zbiornik naziemny można dodatkowo wyposażyć w kranik lub pompę. To sprawi, że znacznie łatwiej będzie nam podlewać ogród. W przypadku mniejszych ogrodów lub mniejszego zapotrzebowania na wodę, takie rozwiązanie może okazać się optymalne.
Ogrodowe oczko wodne
Do zbierania deszczówki nadają się także przydomowe oczka wodne. Większość oczek wodnych ma najczęściej charakter ozdobny. Do takiego zbiornika można też podłączyć pod ziemią rury drenażowe i rynny.
Zbiorniki podziemne na deszczówkę
Zbiorniki podziemne mają większą pojemność i można je umieścić niemal w każdym miejscu na działce. Instalacja podziemnego zbiornika pozwala też na gromadzenie znacznie większej ilości wody. Pod ziemią możemy ulokować zarówno jeden większy zbiornik, jak i kilka mniejszych, które połączymy ze sobą i doprowadzimy do nich wszystkie przewody odprowadzające wody opadowe z rynien. Niemniej, jest to droższa instalacja, ale dająca więcej możliwości.
Realizując instalację zatrzymania i zagospodarowania wody, użyć można także zbiornika podziemnego w postaci szczelnych szamb lub specjalnie przeznaczonych do zbioru deszczówki zbiorników betonowych. Najwyższej jakości zbiorniki betonowe na deszczówkę dostępne są w ofercie firmy Mor Trans. Spośród dostępnych produktów możemy też wybrać zbiorniki o pojemności 10m3, które cieszą się dużą popularnością szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych i domków letniskowych.
Zbiorniki betonowe pozwalają zbierać deszczówkę nie tylko z powierzchni dachu domu, ale również z takich źródeł jak kratki odpływowe na chodnikach czy wjazdach do garażu.
Studnia chłonna i inne rozbudowane instalacje
Do bardziej rozbudowanych instalacji należą także niecki filtracyjne, skrzynki rozsączające, które samoczynnie nawadniają grunt oraz studnie chłonne. Te ostatnie to zbiorniki mające kształt dzwonu bez dna, z otworami w dolnej części. Służą do magazynowania, a następnie rozsączania do gruntu zgromadzonej wody pochodzącej z deszczówki, wody roztopowej oraz wód pościekowych z biologicznych, przydomowych oczyszczalni ścieków.
Zalety stosowania zbiorników betonowych na gromadzenie wody deszczowej
Betonowe zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej wyróżniają się przede wszystkim trwałością. To ciężkie i masywne konstrukcje, które są bardzo odporne (m.in. na nacisk) i wytrzymałe. Wybierają je przede wszystkim klienci, którym zależy na bezawaryjnej pracy zbiornika przez wiele lat. Duży ciężar takiego produktu pozwala na solidne osadzenie go w ziemi i zapobiega wypieraniu go przez wody gruntowe. Zbrojony, najwyższej jakości zbiornik betonowy będzie odporny na czynniki atmosferyczne, dlatego nie ma obaw, że pod wpływem niskich temperatur zacznie pękać.
Podziemne zbiorniki mogą być podłączone rynną od góry lub instalacją podziemną. Jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie rur pod ziemią, zbiorniki na deszczówkę mogą być umiejscowione nieco dalej od budynku. W gruncie możemy umieścić więcej niż jeden pojemnik na zbieranie wody opadowej. To bardzo estetyczne i wygodne rozwiązanie (na powierzchni gruntu widoczne są tylko niektóre z elementów instalacji).
Podziemny zbiornik na deszczówkę wymaga jednak prawidłowego montażu, po to, aby był w pełni bezpieczny i spełniał wszystkie normy. W tym celu warto zadanie to powierzyć wykwalifikowanym specjalistom, zajmującym się wykonaniem i montażem tego typu produktów.
Decydując się na instalację takiego zbiornika, postawmy na pojemnik wykonany z wibrowanego betonu od B25 W8 do B40 W8 z dodatkiem uszczelniacza od firmy Mor Trans. Do produkcji zbiorników firma używa również drutów fi 8 i fi 10, a ściany zbiorników dwukrotnie pokrywa powłoką izolacyjną. Elementy górnej części produktu są klejone za pomocą wodoodpornego oraz mrozoodpornego kleju.
Podsumowanie
Sposobów na wykorzystanie deszczówki jest naprawdę dużo. Zbieranie wody deszczowej jest bardzo proste. Dzięki niej zaoszczędzimy sporo gotówki, którą musielibyśmy przeznaczyć na rachunki za wodę.
Woda deszczowa to woda miękka, dzięki czemu świetnie sprawdza się do mycia różnego rodzaju powierzchni oraz do wielu różnych celów gospodarczych. Dzięki niej podlewanie ogrodu jest zupełnie darmowe. Deszczówka nie zawiera chloru ani innych substancji chemicznych i ma przyjazne roślinom pH.
Gromadzić deszczówkę możemy zarówno w zbiornikach naziemnych (służą do tego m.in. specjalne donice czy beczki z tworzyw sztucznych, gliniane dzbany oraz metalowe balie), jak i podziemnych. Podziemne zbiorniki mogą spełniać więcej funkcji niż pojemniki naziemne i bywają znacznie bardziej rozbudowane. Niemniej, sprawne działanie takiego zbiornika zależy od jakości produktu oraz prawidłowego montażu, który warto powierzyć specjalistom.