Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Zbiorniki na deszczówkę są świetnym pomysłem na gromadzenie wody deszczowej na działce. Takie rozwiązanie pomoże nam zaoszczędzić sporo gotówki. Deszczówka może być wykorzystywana do podlewania ogrodu, do mycia samochodu, tarasu czy płytek. Magazynując wodę deszczową, dbamy także o ochronę środowiska naturalnego. Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny? Sprawdź koniecznie!

Wybór zbiornika na deszczówkę

Zanim wybierzemy zbiornik na deszczówkę, musimy zastanowić się, jakiej powinien być on wielkości. Pod uwagę weźmy rozmiar działki, powierzchnię dachu oraz to, jaką ilość wody będziemy w stanie wykorzystać. Te wytyczne pomogą nam dopasować wielkość zbiornika do naszych indywidualnych potrzeb.

Rodzaje zbiorników na wodę deszczową

W jaki sposób zbierać deszczówkę? Do zbioru wody deszczowej służą specjalne zbiorniki na deszczówkę. Taką wodę możemy więc przechowywać w zbiornikach naziemnych lub podziemnych. Naziemny zbiornik na deszczówkę – zbiornik naziemny najlepiej ustawiać blisko rynny, pod rurą spustową. Naziemne pojemniki na wodę mogą być wykonane m.in. z tworzyw sztucznych lub innych materiałów, które nie mają bezpośredniego wpływu na jakość wody. Podczas montażu warto wybierać zacienioną stronę budynku. Takie rozwiązanie pozwala dodatkowo zabezpieczyć zbiorniki naziemne przed pojawieniem się bakterii czy glonów w wodzie. Zbiornik na deszczówkę powinien być umiejscowiony na równym terenie, najlepiej na utwardzonej lub wybetonowanej powierzchni. Wodę ze zbiornika można pobierać za pomocą kranika lub umieścić w niej pompę. Ten drugi sposób sprawdzi się wówczas, gdy chcemy podlewać ogród wodą pod ciśnieniem np. za pomocą węża ogrodowego. Naziemny zbiornik w zupełności wystarczy do nawadniania małego ogrodu. Zbiorniki podziemne – takie zbiorniki mają większe pojemności, niż instalacje naziemne i nie zabierają miejsca na działce. Można je ulokować niemal w dowolnym miejscu. Do ich zadań często należy nie tylko zbiór wody, ale i nawadnianie gruntu. Pod ziemią możemy umieścić zarówno jeden większy zbiornik, jak i kilka mniejszych, które będą ze sobą połączone. Do zbiorników podziemnych można doprowadzać wodę ze wszystkich rur spustowych. Taka instalacja jest jednak droższa, ale daje znacznie więcej możliwości zagospodarowania deszczówki. Pamiętajmy też, by wybierać zbiorniki wykonane z materiałów najwyższej jakości. Zbiorniki podziemne wykonuje się z polietylenu, żywic poliestrowych, żelbetu czy stali. Warto wybrać zbiornik betonowy od firmy Mor Trans wykonany z wibrowanego betonu od B25 W8 do B40 W8 z dodatkiem uszczelniacza. Do produkcji zbiorników firma wykorzystuje drut fi 8 oraz fi 10. Ściany pojemników są dwukrotnie pokrywane powłoką izolacyjną. Elementy górnej części zbiornika specjaliści kleją wodoodpornym oraz mrozoodpornym klejem, dzięki czemu całość jest jeszcze trwalsza.
montaż rury do zbiornika podziemnego

Zbieracz wody deszczowej – czym jest?

Zbieracz wody instaluje się na rurze spustowej, a spływająca deszczówka jest przechwytywana i transportowana. Zbieracz najczęściej zawiera klapkę odpływową, po której otwarciu woda spływa do zbiornika. Niektóre zbieracze mają też zawór służący zamknięciu lub regulacji ilości wody, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku zapełnienia pojemnika w wyniku intensywnych opadów zbieracz powinien wyłączać dopływ wody, dzięki czemu deszczówka będzie spływać do dalszych odcinków rury spustowej i wędrować do studzienki.

Woda spływająca do rynny może być zanieczyszczona błotem, kamieniami czy liśćmi, dlatego niektóre zbieracze dodatkowo filtrują wodę z dużą dokładnością.

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny krok po kroku?

Podłączenie zbiornika naziemnego do rynny nie jest trudnym zadaniem. Najprostszy system zbierania deszczówki zawiera pojemnik i zbieracz wody deszczowej.

Naziemne zbiorniki na wodę powinny znajdować się blisko rury spustowej. Na rurze spustowej trzeba wyznaczyć punkt montażu zbieracza wody, a w górnej części zbiornika wywiercić otwór (jeżeli takiego nie posiada), którym doprowadzimy wodę ze zbieracza do zbiornika. Następnie należy zdemontować część orynnowania i zamontować zbieracz wody oraz zadbać o szczelne połączenie zbieracza z przepustem.

Dobrym pomysłem jest też podłączenie kilku zbiorników. Dzięki temu po wypełnieniu pierwszego deszczówka zostanie przetransportowana do kolejnego. Warto jednak na bieżąco dokonywać kontroli poziomu wody w takich pojemnikach.

Instalacja zbiorników podziemnych

Jeżeli chcemy podłączyć zbiornik podziemny, kwestia połączenia go z rynną może być nieco bardziej skomplikowana. Należy więc dokładnie przemyśleć taką instalację, wykonać odpowiednie wykopy, w których zostaną umieszczone zbiorniki oraz zaplanować wyprowadzenie dodatkowych elementów naziemnych, dzięki którym będziemy mogli korzystać ze zgromadzonej wody.

Podziemne zbiorniki mogą być połączone z rynną od góry lub instalacją podziemną. Prowadząc rury pod ziemią, możemy ulokować pojemnik nieco dalej od budynku. W gruncie można też umieścić kilka zbiorników na wodę deszczową. Na powierzchni widoczne są tylko niektóre elementy instalacji, a całość jest bardzo dyskretna i wygląda niezwykle estetycznie.

Dofinansowanie przedsięwzięcia – co warto wiedzieć?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje nową edycję programu Moja Woda, która miałaby być ogłoszona w 2023 roku. Beneficjentami programu mogą być właściciele i współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Z programu można skorzystać tylko raz, a wysokość dotacji nie może wynieść powyżej 80 procent kosztów kwalifikowanych instalacji, w tym nie więcej niż 5 tysięcy złotych.

zbiornik na wodę - szamba betonowe

Ile kosztuje wykonanie szamba betonowego?

Cena wykonania szamba może być na terenie całego kraju bardzo zróżnicowana i zależeć od kilku czynników, takich jak wielkość zbiornika, zakres prac, rodzaj gruntu, odległość transportu czy głębokość wykopu. Dlatego też każde zlecenie wyceniane jest indywidualnie.

Szamba od MOR TRANS — co musisz wiedzieć?

Nasze zbiorniki betonowe produkowane są z betonu od B25 W8 do B40 W8 z dodatkiem specjalnych uszczelniaczy, minimalizujących ryzyko przeciekania. Dzięki solidnym zbrojeniom są też niezwykle wytrzymałe. Ponadto podwójna powłoka izolacyjna sprawia, że każdy zbiornik jest odporny na przemarzanie czy wnikanie wody z gruntu.

Każdy zbiornik betonowy posiada specjalistyczne atesty PZH, ocenę techniczną, deklarację zgodności jak również 5-letnią gwarancję. Kupując w MOR TRANS, możesz cieszyć się bezpieczeństwem i wygodą użytkowania szamba na długie lata.

Koszty transportu zbiornika betonowego

Nasza firma zapewnia transport pod wskazany przez klienta adres pojazdami wyposażonymi w hydrauliczny dźwig, dzięki czemu nie musisz się martwić o takie kwestie, jak umieszczenie zbiornika w wykopie.

Koszty transportu ustalane są indywidualnie, przy czym istnieje możliwość przewozu nawet dwóch lub trzech zbiorników jednocześnie. Dlatego też, mimo że cena dostawy będzie nieco wyższa, zamawiając szambo wspólnie z sąsiadami, możesz sporo zaoszczędzić, gdyż podzieli się ona pomiędzy wszystkich kupujących.

Szambo betonowe — podsumowanie

Kiedy działka nie ma dostępu do kanalizacji, odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego wymaga montażu szamba. Powinno ono być wykonane z materiałów, które są odporne na działanie ścieków, a jednocześnie są trwałe i wytrzymałe. Doskonale w tej roli sprawdza się beton. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe szamba betonowe od MOR TRANS, z opcją transportu i montażu.

deszczówka w zbioerniku

Program przewidziany jest na lata od 2020 do 2024, jednak obecnie został zawieszony, a ostateczna decyzja o nowej edycji programu należy do zarządu NFOŚiGW. Według zapowiedzi popularny rządowy program ma jednak wystartować również i w tym roku.

Niemniej, osoby, które są zainteresowane dofinansowaniem, mogą korzystać także z programów lokalnych, finansowanych przez samorządy. W niektórych miastach w ubiegłym roku funkcjonował program Złap Deszcz. Wiadomości o naborze wniosków do programu Złap Deszcz na rok 2023 pojawiają się na stronach urzędów miast. Warto więc na bieżąco śledzić dostępne informacje.

Podsumowanie

Woda deszczowa najczęściej służy do podlewania roślin oraz wykonywania różnych prac wokół domu. Podłączenie zbiornika naziemnego na deszczówkę do rynny nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni łapacz deszczówki oraz pojemnik na wodę. Nieco bardziej skomplikowany może okazać się natomiast montaż zbiornika podziemnego. Do takich prac warto zatrudnić specjalistów, którzy zajmą się transportem i fachową instalacją. Podziemne zbiorniki mogą spełniać znacznie więcej funkcji, w tym nawadniać grunt i bywają bardziej rozbudowane.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: IMPERIA Web Studio