Szambo betonowe — Cena z Montażem — Kompleksowe Usługi

Codzienne funkcjonowanie gospodarstwa domowego wymaga ciągłości odprowadzania ścieków. Jednakże wciąż w wielu lokalizacjach, szczególnie na terenach wiejskich, brakuje sieci kanalizacyjnej lub przyłącze do niej jest utrudnione (np. z powodu ukształtowania terenu). W takich miejscach dobrym wyjściem staje się wykonanie szamba, czyli zbiornika bezodpływowego przeznaczonego do gromadzenia nieczystości. Sprawdź, ile kosztuje wykonanie szamba na działce i jak wyglądają prace z tym związane.

Zbiorniki na szambo — co warto o nich wiedzieć?

Zbiorniki na nieczystości powinny być wykonane z materiałów, które są szczelne oraz odporne na działanie ekskrementów i czynników zewnętrznych (np. tworzyw sztucznych). Co ważne, szamba muszą być także wytrzymałe, aby nie groziły pękaniem czy zawaleniem. Najczęściej stosowanym materiałem jest wzmacniany beton, który spełnia wszystkie powyższe wymagania.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na szczelność zbiornika na fekalia. Ich ewentualne wycieki i wnikanie w glebę na działce może doprowadzić do skażenia wód gruntowych oraz wnikania w warzywa i owoce uprawiane w przydomowych ogródkach. Oczywiście wycieki mogą także spowodować silny fetor.

Szamba betonowe — rodzaje

  • Szamba betonowe jednokomorowe – to najprostszy i najtańszy rodzaj szamba, który nie pozwala na segregację osadów ze ścieków i wymaga częstego opróżniania.
  • Szamba betonowe dwukomorowe – składają się z dwóch komór połączonych rurą, co pozwala na rozgraniczenie ścieków na płynne i grube. Płyny pod wpływem środków biologicznych są oczyszczane, a następnie odprowadzane przez układ drenażowy do gruntu. Dzięki temu zbiornik nie wymaga tak częstego opróżniania.
  • Szamba betonowe wielokomorowe – ten system działa podobnie, jak dwukomorowy, jednak pozwala na lepsze oczyszczanie ścieków płynnych dzięki zastosowaniu co najmniej trzech komór. Koszty inwestycji w tego typu szambo są największe, ale tym samym jest ono dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków wielorodzinnych i usługowych.
szambo betonowe - zbiornik na nieczystości

Budowa szamba betonowego na działce od podstaw

Najwygodniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem są gotowe zbiorniki. Po wyborze odpowiedniego miejsca na szambo betonowe kolejnym krokiem jest wykonanie wykopu o wymiarach właściwych dla planowanego zbiornika. Następnie dźwig umieszcza w nim gotową konstrukcję. Później wykonane zostają płyta górna, przyłącza do systemu kanalizacyjnego i kominki inspekcyjne z płytami górnymi. Na koniec pozostaje zasypanie gotowego szamba koparką.

Czy możemy wybudować zbiorniki betonowe na szambo samodzielnie?

Oczywiście wykonanie szamba betonowego na własną rękę jest jak najbardziej możliwe, ale z pewnością pracochłonne i wymagające odpowiedniego poziomu wiedzy. Po wykopaniu dołka należy przygotować formę, która będzie służyć jako matryca do wylewania betonu oraz zbrojenia. Nie bez znaczenia są także proporcja mieszanki betonu czy dokładne pozbycie się pęcherzy powietrza, które mogłyby doprowadzić do nieszczelności zbiornika i wyciekania fekaliów.

Jeśli budujemy szambo dwu- lub wielokomorowe, należy wykonać w nim komorę rozdzielczą, która pozwoli oddzielić osady od wody. Co więcej, zaleca się po wyschnięciu betonu dodatkowe zabezpieczenie ścian szamba specjalnymi środkami uszczelniającymi. Samodzielne wykonanie szamba to spora odpowiedzialność, dlatego tego typu rozwiązania nie są zalecane i lepiej postawić na usługi specjalistów.

Szambo — wymagania prawne odnośnie zbiornika na nieczystości

Wybór miejsca na budowę szamba nie może być przypadkowy. Umiejscowienie zbiorników na nieczystości ciekłe określone jest w przepisach Prawa budowlanego, z uwzględnieniem podziału na trzy grupy o pojemności:

  • do 10 m3 – w odległości minimum 15 metrów od okien i drzwi zewnętrznych domu oraz 7,5 metrów od granicy działki, drogi lub ciągu pieszego (w zabudowie jednorodzinnej i rekreacyjnej odległości te są mniejsze),
  • od 10 m3 do 50 m3 – w odległości 30 metrów od okien i drzwi zewnętrznych oraz 7,5 metrów od granicy działki, drogi lub ciągu pieszego,
  • powyżej 50 m3 – podlegają indywidualnym regulacjom.

Warto wiedzieć, że mniejsze szamba betonowe (maksymalnie 10 m3) nie wymagają pozwolenia na budowę i wystarczy zgłosić zamiar ich wykonania. Jednak w szczególnych okolicznościach (np. budowa na terenie chronionym lub zalewowym) możemy spotkać się z koniecznością jego uzyskania.

Jak dobrać rozmiar szamba do indywidualnych potrzeb?

Wielkość zbiornika betonowego na szambo powinna być odpowiednio dobrana do ilości nieczystości, które będą w nim gromadzone. Można to wyliczyć na dwa sposoby:

  • Ze względu na ilość osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Przyjmuje się, że na dorosłą osobę przypada miesięcznie około 2,5 metrów sześciennych ścieków. Wystarczy pomnożyć to przez liczbę domowników i otrzymamy przybliżoną wielkość zbiornika, oczywiście przyjmując, że wóz asenizacyjny będzie opróżniać szambo betonowe raz w miesiącu.
  • Ze względu na odczyty wodomierza. Licznik pokazuje ilość zużywanej miesięcznie wody — wielkość zbiornika to 90% tej wartości.

Możemy się więc domyślić, że im większa rodzina, tym większy zbiornik musimy zastosować.

Czy można podłączyć dwa budynki mieszkalne do jednego szamba?

Co ciekawe, jest taka możliwość, oczywiście pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie wymagania prawne co do bezpieczeństwa odległości. Warto jednak w takich przypadkach zastosować większe zbiorniki betonowe (najlepiej wielokomorowe), aby nie dopuścić do ich szybkiego przepełnienia.

zbiornik na wodę - szamba betonowe

Ile kosztuje wykonanie szamba betonowego?

Cena wykonania szamba może być na terenie całego kraju bardzo zróżnicowana i zależeć od kilku czynników, takich jak wielkość zbiornika, zakres prac, rodzaj gruntu, odległość transportu czy głębokość wykopu. Dlatego też każde zlecenie wyceniane jest indywidualnie.

Szamba od MOR TRANS — co musisz wiedzieć?

Nasze zbiorniki betonowe produkowane są z betonu od B25 W8 do B40 W8 z dodatkiem specjalnych uszczelniaczy, minimalizujących ryzyko przeciekania. Dzięki solidnym zbrojeniom są też niezwykle wytrzymałe. Ponadto podwójna powłoka izolacyjna sprawia, że każdy zbiornik jest odporny na przemarzanie czy wnikanie wody z gruntu.

Każdy zbiornik betonowy posiada specjalistyczne atesty PZH, ocenę techniczną, deklarację zgodności jak również 5-letnią gwarancję. Kupując w MOR TRANS, możesz cieszyć się bezpieczeństwem i wygodą użytkowania szamba na długie lata.

Koszty transportu zbiornika betonowego

Nasza firma zapewnia transport pod wskazany przez klienta adres pojazdami wyposażonymi w hydrauliczny dźwig, dzięki czemu nie musisz się martwić o takie kwestie, jak umieszczenie zbiornika w wykopie.

Koszty transportu ustalane są indywidualnie, przy czym istnieje możliwość przewozu nawet dwóch lub trzech zbiorników jednocześnie. Dlatego też, mimo że cena dostawy będzie nieco wyższa, zamawiając szambo wspólnie z sąsiadami, możesz sporo zaoszczędzić, gdyż podzieli się ona pomiędzy wszystkich kupujących.

Szambo betonowe — podsumowanie

Kiedy działka nie ma dostępu do kanalizacji, odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego wymaga montażu szamba. Powinno ono być wykonane z materiałów, które są odporne na działanie ścieków, a jednocześnie są trwałe i wytrzymałe. Doskonale w tej roli sprawdza się beton. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe szamba betonowe od MOR TRANS, z opcją transportu i montażu.

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: IMPERIA Web Studio