• Home / Blog /  / Ziemianka Ogrodowa — Całoroczna Spiżarnia Na Wyciągnięcie Ręki

Ziemianka Ogrodowa — Całoroczna Spiżarnia Na Wyciągnięcie Ręki

Własna piwniczka ogrodowa na wino, przetwory czy warzywa to marzenie niejednego z nas. Jest doskonałą alternatywą dla domowej spiżarni, pozwala przechowywać żywność w optymalnych dla niej warunkach, a ponadto może stanowić element ozdobny naszego ogrodu. Sprawdź, jakie zalety niesie ze sobą ziemianka ogrodowa oraz jak wykonać ją w prosty i szybki sposób. Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.

piwnica ogrodowa z ozdobnymi daszkami — całoroczny schowek

Czym są ziemianki ogrodowe?

Piwnice ogrodowe do przechowywania warzyw i domowych przetworów wcale nie są rozwiązaniem nowatorskim, a tym bardziej zarezerwowanym dla ekscentryków czy amatorów win. Istnieją dowody, że ziemianki budowane były już przez starożytne plemiona słowiańskie, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było je spotkać właściwie w każdej zabudowie gospodarskiej. Nasi dziadkowie magazynowali w nich przede wszystkim wyhodowane przez siebie warzywa i niektóre owoce, dzięki czemu mogli się nimi cieszyć w miesiącach zimowych i wczesnowiosennych.

Wykop pod szambo w domu jednorodzinnym

Jak wiadomo, gleba przemarza jedynie do pewnej głębokości (w Polsce, w zależności od regionu, jest to około od 1 do 1,5 m w głąb ziemi), przez co ziemianka ogrodowa utrzymuje temperaturę dodatnią nawet zimą.

Niegdysiejsze ziemianki zbudowane były nieco inaczej, niż dzisiejsze. Zazwyczaj piwniczka ogrodowa była po prostu głębokim wykopem w ziemi, który wzmacniany był kamieniami i drewnianymi belkami, natomiast strop dodatkowo ocieplany był gałęziami czy słomą. Dziś oczywiście stawiamy na bardziej nowatorskie rozwiązania, a najpopularniejsze formy to piwnice betonowe i murowane, często z dodatkową izolacją wodną i termiczną. Przez to jeszcze lepiej spełniają swoje zadanie.

Najważniejsze korzyści z posiadania piwniczki ogrodowej

Własna betonowa ziemianka to nie tylko dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Ma ona znacznie więcej zalet, jak na przykład:

piwnica ogrodowa z ozdobnymi daszkami — całoroczny schowek

Gotowa piwnica betonowa czy budowa piwniczki od podstaw? Co wybrać?

Warto wiedzieć, że istnieją firmy oferujące sprzedaż gotowych piwniczek ogrodowych. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, po naszej stronie pozostaje jedynie wykonanie odpowiedniego wykopu i późniejsze zasypanie konstrukcji ziemią. Wybór gotowej piwniczki ma wiele zalet. Nie musimy się martwić projektem oraz skomplikowanymi pracami budowlanymi, np. zbrojeniem ścian i stropu czy izolacją. Co więcej, gotowa ogrodowa piwniczka wykonana jest z wysokiej jakości betonu, a także wyposażona jest w niezbędne rury wentylacyjne, schody i estetyczne wejście, które będzie wizytówką naszego obejścia. Decydując się na ten zakup, oszczędzamy czas i swoje siły.

W przypadku gdy zdecydujesz się na gotowe rozwiązanie, nasza firma jest w stanie zapewnić kompleksowe usługi, obejmujące również wykop naszą koparką. Więcej na ten temat dowiesz się z oferty na piwnice betonowe.

Co powinieneś wiedzieć o budowie piwniczki ogrodowej?

Ziemianka ogrodowa powinna być zlokalizowana przede wszystkim w miejscu suchym, w którym nie gromadzi się woda opadowa. Lepiej nie budować jej w bliskim sąsiedztwie drzew i krzewów, gdyż ich korzenie mogą uszkodzić konstrukcję piwniczki.

Warto także zdecydować się na umiejscowienie ściany frontowej od strony północnej, aby ta się nie nagrzewała od słońca, podwyższając tym samym temperaturę wewnątrz ziemianki. Optymalną temperaturę, tj. ok. 4 do 8 stopni C w zależności od pory roku uzyskamy, budując piwniczkę na głębokości ok. 2 metrów.

Samodzielna budowa ziemianki ogrodowej krok po kroku

Jeśli jednak mamy zmysł budowlany i czujemy się na siłach, możemy spróbować wykonać ziemiankę ogrodową samodzielnie.

  1. Na początku musimy wybrać odpowiednie miejsce i wykonać prosty projekt piwniczki tj. zaplanować jej wymiary czy głębokość, na jakiej będzie umieszczona. Należy wziąć pod uwagę także otwory wentylacyjne, wygodne schody i ścianę frontową.
  2. Następnie trzeba zdecydować, z jakich materiałów powstanie piwniczka ogrodowa. Można użyć pustaków, cegieł, specjalnych betonowych bloczków lub zwyczajnie betonu (ta metoda wymaga wykonania szalowania oraz wykonania zbrojenia).
  3. Budowę piwniczki zaczynamy od wykonania odpowiednio głębokiego wykopu i zabezpieczenia jego ścian deskami, aby ziemia nie osuwała się do wewnątrz.
  4. Następnie należy wykonać zbrojony fundament wraz z hydroizolacją i wypuszczonymi prętami na słupy. Pamiętajmy, że to one będą główną podporą sklepienia. Fundament musimy następnie pozostawić do wyschnięcia nawet kilka tygodni, od czasu do czasu polewając go wodą, aby beton we właściwym stopniu się utwardził.
  5. Wykonanie ścian i słupów nośnych. To jak przebiega ten proce, zależy od tego, czy wybraliśmy standardowe materiały budowlane, czy jednak wylewamy beton w postaci litej. Jeśli zdecydowaliśmy się na pierwszy wariant, to ściany ziemianki murujemy w identyczny sposób, jak ściany domu. Jeśli jednak wybraliśmy beton, musimy pamiętać o wykonaniu równych szalunków i zbrojenia, a także o dokładnym wibrowaniu betonu. W przeciwnym razie w ścianach mogą powstać ubytki, które wpłyną na możliwość przenikania wilgoci i przemarzania. Pamiętajmy o pozostawieniu miejsca na kanały wentylacyjne. Na równi ze ścianami wykonujemy schody i ściankę frontową, która będzie widoczna w naszym ogrodzie.
  6. Ściany i schody znów musimy zostawić na kilka tygodni do wyschnięcia. Następnie ustawiamy rusztowanie podtrzymujące strop, po czym możemy zająć się zbrojeniem stropu. Najprostszym wyjściem jest wykonanie płaskiego sufitu, jednak można zdecydować się także na strop w kształcie łuku.
  7. Wylewamy strop. Znów pozostawiamy do wyschnięcia na kilka tygodni. Odeskowanie możemy ściągnąć dopiero po mniej więcej dwóch-trzech tygodniach, gdy beton osiągnie 70% swojej twardości.
  8. Kiedy piwniczka betonowa wyschnie, musimy zająć się jej izolacją, zarówno termiczną, jak i przeciwwilgociową. To bardzo ważny punkt budowy ziemianek, gdyż brak izolacji może sprawić, że piwniczka betonowa przemarzanie zimą lub przegrzeje się latem (co gorsza), ściany za wilgotnieją i rozwiną się w nich pleśnie, które mogą szybko przenieść się na nasze warzywa.
  9. Prace końcowe. Na tym etapie możemy nie tylko zasypać piwniczkę, ale również wykonać posadzkę, pomalować ściany, doprowadzić prąd czy wreszcie wprawić drzwi frontowe, najlepiej takie z dobrymi parametrami izolacyjnymi. Nie zapominajmy o wyposażeniu w postaci regałów na wino i domowe przetwory, czy skrzyń na warzywa.
  10. Piwniczka w ogrodzie jest gotowa! Możemy się nią cieszyć przez następne lata!

Jak widać, nie łatwo jest wykonać samodzielnie piwnicę ogrodową. Zajmuje to sporo czasu i wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa. Niewłaściwe wykonanie konstrukcji i stropu nie tylko niekorzystnie wpływa na panujące wewnątrz warunki, ale również może nieść za sobą niebezpieczeństwo zawalenia się, a więc naraża osoby korzystające na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego też warto rozważyć zakup gotowej piwniczki, którą możemy zacząć się cieszyć w zaledwie kilka dni.

piwnica ogrodowa z ozdobnymi daszkami — całoroczny schowek

Gotowa piwniczka ogrodowa Mor Trans — główne zalety:

Czy piwniczka betonowa wymaga pozwolenia na budowę?

Według obowiązującego prawa, budowa wolno-stojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 (np. garaży, altan) nie wymaga uzyskania pozwolenia, a jedynie mamy obowiązek zgłosić taki zamiar w urzędzie gminy. Zazwyczaj piwnica również “mieści się” w tym przepisie, tak więc wystarczy, że zgłosimy budowę we właściwym urzędzie.

Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach możemy spotkać się ze sprzeciwem ze strony urzędnika. Taka sytuacja może mieć miejsce np. kiedy nasza posesja położona jest na terenie zagrożonym podtopieniami.

Piwnice ogrodowe — Podsumowanie

Piwniczki ogrodowe to coś więcej, niż po prostu głębokie wykopy w ziemi przeznaczone do przechowywania żywności. Mogą być one również elegancką alternatywą dla innych budynków gospodarczych, jak również ozdobą dodającą obejściu niezwykłego uroku. Chcąc wybudować w ogrodzie całoroczną ziemiankę, powinniśmy pamiętać o zgłoszeniu tego faktu we właściwym urzędzie. Co chodzi o samą budowę, mamy wybór pomiędzy wykonaniem piwniczki na własną rękę (co jest pracochłonne) a zakupem gotowej piwniczki betonowej. Ostateczny wybór zależny jest zarówno od naszych możliwości finansowych, jak i zdolności manualnych czy osobistych preferencji. Wybierając naszą piwniczkę, macie pewność, że posłuży Wam ona przez wiele, wiele lat!

Aktualnie nie ma żadnych komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 - MOR – TRANS - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna