Zbieranie deszczówki: jak gromadzić wodę deszczową i jak z niej korzystać?

Deszczówka, a konkretniej zbieranie deszczówki, to temat cieszący się sporym zainteresowaniem. Woda opadowa jest cennym zasobem, którego potencjału nie sposób nie wykorzystywać na co dzień. Co warto wiedzieć o zbieraniu deszczówki? Jak zacząć? Jak gromadzić wodę deszczową? W jaki sposób z niej skorzystać? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej!

zbieranie deszczówki

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Gromadzenie wody deszczowej to praktyka, która polega na zbieraniu i przechowywaniu opadowej wody spływającej na dachy budynków. To ekologiczne rozwiązanie i zrównoważony sposób pozyskiwania wody oznaczający cały szereg korzyści i dla jednostki, i dla środowiska.

Oszczędzamy wodę

Deszczówkę warto gromadzić przede wszystkim w celu oszczędzania wody. Jeśli zgromadzimy wodę deszczową, możemy ją później wykorzystać do podlewania roślin, spłukiwania toalety czy mycia samochodu. Dzięki takim działaniom możemy w prosty sposób ograniczyć zużycie wody z sieci wodociągowej. Ma to szczególne znaczenie w okresach suszy. Ważne jest też w regionach dotkniętych deficytem wody.Chronimy środowisko

Warto podkreślić, że zbieranie wody deszczowej nie wymaga od nas w żaden sposób korzystania ze środków chemicznych ani zużywania energii – zupełnie inaczej niż w procesie uzdatniania wody pitnej. Dlatego właśnie nazywamy ten sposób ekologicznym. Pozyskujemy wodę naturalnie, nie wywierając negatywnego wpływu na środowisko.

Zmniejszamy ryzyko powodzi

Gdy gromadzimy deszczówkę, sprawiamy, że ilość wody deszczowej spływającej do miejskiej kanalizacji jest zdecydowanie mniejsza. Jeśli opady są intensywne, niejako pomagamy w ten sposób nieprzelaniu się kanalizacji deszczowej i ograniczamy ryzyko wystąpienia powodzi. Łapanie deszczówki przyczynia się też do ochrony jakości naturalnych wód.

Dostarczamy podlewanym roślinom korzystnych składników odżywczych

Wcześniej wspominaliśmy już o świetnym sposobie na zagospodarowanie wody deszczowej, jakim jest podlewanie różnego rodzaju roślin. Nie sposób nie wspomnieć, że nie tylko oszczędzamy dzięki temu wodę, ale też realnie wpływamy na poprawienie struktury gleby i dostarczanie roślinom korzystniejszych składników odżywczych, niż miałoby to miejsce w przypadku podlewania ogrodu uzdatnianą i napowietrzaną wodą z kranu. Woda opadowa jest zwykle bardziej miękka i mniej zmineralizowana.

Oszczędzamy pieniądze

Wodę opadową możemy wykorzystać do najróżniejszych celów – podlewanie ogrodu, mycie samochodu i spłukiwanie toalety to zaledwie trzy z wielu opcji. Deszczówka świetnie nadaje się do uzupełniania poziomu wody w ogrodowych stawach, oczkach wodnych i basenach, mycia okien i elewacji budynków (bez smug!), a nawet do prania ubrań. Co więcej, deszczówką bez problemu umyjemy wszelkiego rodzaju narzędzia oraz zaspokoimy potrzeby wodne roślin domowych. Korzystając z takich rozwiązań zmniejszasz koszty rachunków za wodę i czujesz jak Twój portfel “oddycha z ulgą”.

woda deszczowa

Zbieranie deszczówki – jak to robić? W jaki sposób gromadzić wody opadowe?

Zbieranie wody opadowej nie należy do skomplikowanych czynności. Można zrobić to na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie rynien chroniących elewacje. Należy zamontować je wzdłuż krawędzi dachu, by woda kierowana była w jedno konkretne miejsce. Rynny należy połączyć z rurami spustowymi kierującymi wodę do zbiornika. Zbieranie deszczówki z rynny jest proste i funkcjonalne.

Co do samych dachów – najlepiej zbierać deszczówkę z dachów metalowych, betonowych lub ceramicznych, niekoniecznie w konstrukcji metalowych i azbestowo-cementowych, które mogą negatywnie wpływać na jakość wody. Pamiętajmy, że deszczówka musi koniecznie zostać przefiltrowana, tak, aby do zbiornika nie dostały się liście, owady i żadne inne nieczystości. Umieść filtry w rynnach i/lub przy wejściu do zbiornika.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Jeśli chodzi o najlepszy zbiornik na deszczówkę, mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje – zbiorniki naziemne i podziemne. Zbiornik nadziemny podłączany jest bezpośrednio pod rynnę i z niej odbiera wodę, która spływa z dachu podczas deszczu. Z kolei zbiorniki podziemne zakopuje się w wybranym miejscu wraz z wymaganymi przyłączami. Dzięki temu nie zabierają one miejsca i pozostają niewidoczne. Jeśli nasza posesja jest wystarczająco duża, a poziom wód gruntowych nie jest wysoki, warto wybrać tę opcję. Co ważne – podziemne zbiorniki można ze sobą łączyć i zwiększać ich pojemność.

Wśród potencjalnych zbiorników na deszczówkę wymienia się beczki, cysterny, specjalne pojemniki (jeśli są przezroczyste, zabezpiecz je przed światłem) lub zbiorniki betonowe. Taki zbiornik sprawdzi się zarówno jako szambo, jak i jako zbiornik na wodę deszczową. Ostatnia opcja nie bez powodu staje się coraz bardziej popularna.

Jakiej wielkości powinien być zbiornik na deszczówkę?

Odpowiedni zbiornik o odpowiednio zaprojektowanych wymiarach i objętości pozwala skutecznie gromadzić wodę opadową. Najlepiej postawić na zbiornik wykonany z betonu od B25 do B40 W8 z dodatkiem uszczelniacza. Wybrany zbiornik powinien zostać wyprodukowany z drutu ocynkowanego Fi 8 i Fi 10 oraz powinien być podwójnie pomalowany powłoką izolacyjną. Ponadto połączenie górnej płyty specjalistycznym mrozo- i wodoodpornym klejem jest gwarantem najwyższej jakości, wytrzymałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Jakiej wielkości zbiornik na deszczówkę? Wielkość powinna być uzależniona od naszych potrzeb (oraz potrzeb pozostałych domowników). Warto wziąć pod uwagę jaką ilość wody zamierzamy wykorzystać i do czego oraz jaka jest wielkość naszego dachu. Według ogólnych szacunków, zbiornik powinien mieć możliwość przechowywania minimum 1m3 wody na każde 25 m2 powierzchni zbiornika. Po ustaleniu optymalnej wielkości i przejściu do instalacji należy upewnić się, że zbiornik jest stabilny i że nic nie przecieka.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Jeżeli zbiornik jest wyposażony w przełącznik przelewowy – zainstaluj go w celu odprowadzenia nadmiaru wody. Skonstruuj system rur, aby woda mogła przemieszczać się od rur spustowych do zbiornika. Dopilnuj, aby rury były właściwie skierowane! Jeśli zamierzasz wykorzystywać wodę opadową w ogrodzie, zainstaluj rury tak, aby rozprowadzały wodę w pożądane miejsca.

Warto wziąć pod uwagę zainstalowanie systemu sterowania, który będzie automatycznie kierował wodę do zbiornika lub kanalizacji deszczowej. W efektywnym korzystaniu z deszczówki pomóc może również pompa umożliwiająca przesyłanie wody ze zbiornika dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Nie zapominaj o regularnym kontrolowaniu stanu filtrów, rynien i zbiorników. Dbaj o czystość filtrów, usuwaj wszelkie zanieczyszczenia i utrzymuj cały system w czystości.

beczka wypełniona deszczówką

Podsumowanie

Istnieją dziesiątki powodów, dla których warto przekonać się do zbierania deszczówki. To niezwykle ekologiczny i ekonomiczny sposób pozyskiwania wody. Dzięki niemu oszczędzamy wodę i pieniądze, chronimy środowisko, zmniejszamy ryzyko powodzi, dostarczamy roślinom składników odżywczych i poprawiamy stan gleb. Zebraną deszczówką możemy być samochody i okna, nawadniać rośliny a nawet prać ubrania. Gromadzenie deszczówki jest możliwe przede wszystkim dzięki specjalnym zbiornikom. Warto gromadzić w nich wodę i później cieszyć się mnogością zastosowań!

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: IMPERIA Web Studio